دماساز - راهنمای خریداران

آمار بازدیدها
بازدید امروز: 405
بازدید دیروز: 769
بازدید هفته: 1,736
بازدید ماه: 16,412
بازدید کل: 1,047,020
افراد آنلاین: 52
راهنمای خریداران
نحوه ی انتخاب رادیاتور:
رادیاتور یکی از مهمترین اجزای سیستم گرمایشی (موتورخانه مركزي و پكيج ) است، انتخاب یک رادیاتور مناسب به صاحبخانه این اطمینان را می دهد که پول و انرژی گرمایشی منزلش را هدر نداده است.

جهت تعیین میزان بازدهی و اندازه ی رادیاتوری که در یک اتاق خاص تعبیه خواهد گردید محاسبه ی میزان اتلاف حرارت ضروری است. ميزان اتلاف گرمایي منزل را كه در نهايت به دست مي آيد می توان با رادیاتوری كه خروجی یکسان یا بالاتري دارد تطبيق داد ( بر حسب وات). تخمین اندازه مناسب رادیاتور برای یک اتاق را می توان با استفاده از محاسبه ی استاندارد برآورد کرد، اما برای دقت بیشتر می توان با یک مهندس تاسيسات با تجربه و یا مجري و طراح تاسيسات مشورت نمود.

به هنگام محاسبه ی ملزومات گرمایشی یک اتاق در نظر گرفتن سایر عوامل موثر در میزان اتلاف گرمایشی مهم است، بعنوان مثال:

•دمای بیرون: میزان گرمای تلف شده ی یک ساختمان به موقعیت منطقه ای آن بستگی دارد. هر چه دمای محیط بیرون سردتر باشد میزان اتلاف گرما بیشتر خواهد بود.

•موقعیت ساختمان و شرایط وزش باد: ساختمان هایی که در فضای باز و مناطق بادی واقع شده اند بیشتر از ساختمان های مشابهی که در مناطق مسکونی واقع هستند گرما از دست می دهند.

•عمر ساختمان: ساختمان های مدرن معمولا نسبت به ساختمان های کهنه و صدمه دیده بیشتر و بهتر ایزوله شده اند و بدلیل انتقال گرمایش اندک، نیاز به گرمای کمتری جهت حفظ دمای متعادل دارند.

•پنجره و شیشه ها: پنجره های با کیفیت و دو جداره، میزان انتقال گرما را کاهش داده و هزینه های گرمایشی خانه را کاهش می دهند.

•وضعیت دیوارهای بیرونی: اتاق هایی که دیوار خارجی ندارند میزان انتقال گرمایی کمتری خواهند داشت.

•دمای داخل منزل: نوع استفاده از اتاق نیز در انتخاب اندازه رادیاتور باید مدنظر قرار گیرد. هر چه اتاق به دمای بیشتری نیاز داشته باشد، رادیاتور بزرگتری مورد نیاز است.


•پارامترهای گرمایشی: در بسیاری از موارد جدول های اتلاف گرماي رادياتور بر اساس استاندارد صنعتی اروپا ( EN442 ) می باشند. یا به عبارت دیگر دمای آب ، جریان و بازگشت و دمای داخلی در حد 20/70/90 درجه سلسيوس (ΔΤ 60) محاسبه می گردند. اگر نصب بر اساس پارامترهایی غیر از پارامترهای داده شده صورت گیرد و یا دمای داخلی کمتر یا بیشتر از 20 درجه باشد، عوامل اصلاحی باید مد نظر قرار گیرد.

در حد ممکن رادیاتورها باید روی دیوار خارجی و زیر پنجره نصب گردند. در این صورت هوای سردی که از طریق پنجره به داخل جریان پیدا می کند، توسط رادیاتور گرم شده و در همه جای اتاق پخش می گردد. همچنین استفاده از چند رادیاتور کوچک به جای یک رادیاتور حجیم، در یک اتاق بزرگ، موجب توزیع بهتر گرما خواهد شد. اندازه ی فیزیکی رادیاتور نیز مهم است، زیرا موجب متوازن نشان دادن اتاق می گردد. درست نیست اگر رادیاتور کوچک اما پربازدهی، به یک دیوار بزرگ و خالی نصب شود. از دیدگاه زیباشناسی بهتر است، از رادیاتور بزرگتر با بازده کمتر به ازای هر متر مربع استفاده شود. اگر رادیاتور بعنوان مثال توسط پرده ها پوشیده خواهد شد، باید برای جبران کاهش انتقال گرما از رادیاتور بزرگتری استفاده کرد. در اتاق های با رطوبت بالا مانند حمام و سونا نباید از رادیاتورهای پنلی و تزئینی استفاده کرد مگر اینکه از سیستم تهویه ی مناسب استفاده شود، در حمام استفاده از حوله خشك كن بهترين انتخاب است.

ارتفاع رادیاتور بستگی به فاصله ی بین پنجره تا کف زمین دارد. لبه ی پایین رادیاتور می بایست حداقل 10 سانتی متر از کف زمین و لبه ی بالایی حداقل 10 سانتی متر از پنجره فاصله داشته باشد.

 

سوالات متداول

 

 

علت وجود نقاط سرد بر روی رادیاتور چیست؟

نقاط سرد روی رادیاتور می توانند  به دلایل ذیل ایجاد شوند:

·         رادیاتور به درستی نصب  نشده است.

·         هد پمپ سيركولاسيون خیلی کم است یا پمپ با قدرت بسیار پایین کار می کند که موجب کاهش سرعت جریان در مدار می شود.

·         هوای زیادی در رادیاتور وجود دارد.

·         هد شیرترموستاتیک متصل شده به رادیاتور توسط قسمتی از مبلمان یا پرده ها پوشیده شده که این امر موجب بالا رفتن درجه حرارت ترموستات نسبت به دمای داخل اتاق می شود. به همین دلیل سوپاپ به طور کامل یا تاحدی بسته شده و سرعت جریان کاهش می یابد.

·         دمای آب تولید شده توسط سیستم گرمایشی پایین است.

·         شیر ترموستاتیک به درستی تنظيم نشده است.

·         هد شیرترموستاتیک در معرض منبع بیرونی و بزرگی از گرما مانند اشعه خورشید قرار دارد که در این حالت، ترموستات به حرارت مطلوب  رسیده و مسیر ورودی آب به رادیاتورها کاملا یا تا حدی مسدود می شود.

·         در صورتی که طول رادیاتور بیش از حد بلند باشد و هر دو انشعاب ورودی و خروجی از یک طرف رادیاتور متصل گردد احتمالا آب درتمام طول رادیاتور جریان نمی یابد. در واقع انشعاب ورودی و خروجی رادیاتورهایی که بیش از حد طولانی هستند باید در دو طرف رادیاتور قرار گیرند.

·         ناخالصی هایی در شیر رادیاتور وجود دارد. با جریان یافتن آب داخل رادیاتور، ذرات معلق در شیر ورودی رادیاتور انباشته شده و به طورقابل توجهی جریان آب کاهش می یابد.      

چرا صداهایی از رادیاتور شنیده می شود؟

·          صدای تق و تق رادیاتور نشان می دهد که بین انشعاب ورودی و خروجی ارتباط درستی برقرار نگردیده است.

·         صدای خش خش به دلیل وجود فشار بیش از حد داخل رادیاتور است که قدرت و سرعت بیش از حد پمپ سیستم      گرمایشی این اشکال را به وجود می آورد.

·         صدای تیک تیک داخل رادیاتور نشان می دهد، در سیستم ،لوله ها، رادیاتور و دیوار تنش و فشاری وجود دارد.

چطور می توان از یخ زدن رادیاتور پیشگیری کرد؟

·         همیشه رادیاتور را به شیر ترموستاتیک مجهز کنید تا به آب گرم موجود در سیستم مرکزی دسترسی داشته باشید در واقع با قرار دادن ترموستات روی علامت ستاره می توانید از بسته شدن دریچه ترموستات و یخ زدن رادیاتور جلوگیری کنید.  

·         در فصل زمستان مدت زمانی که در خانه نیستید (حتی برای مدتی نسبتا  کوتاه یا چند روز ) تنظیمات رادیاتورها را تغییر ندهید.

·         تصور نکنید که گرمای تولید شده در فضاهای مجاور به طور اتوماتیک مانع از یخ زدگی مکان هایی خواهد شد که آنها را گرم نمی کنید، به عبارت دیگر در هر زمانی از روز یا سال از وجود حداقل دما در هر فضا  اطمینان حاصل کنید.

چطور می توان میزان رادیاتورهای مورد نیاز یک ساختمان را بر آورد کرد؟

·         محاسبه گرمای مورد نیاز اتاق بسیار پیچیده است. برای تعیین بازده و سایز رادیاتور مورد نیاز، محاسبه میزان اتلاف حرارت ساختاری محیط و حرارت تهویه،  الزامی است.به جزئیات بیشتر در توضیحات ذیل توجه  کنید:

 

اتلاف حرارت ساختاری: 

·         تفاوت درجه حرارت داخل و خارج ساختمان منجر به کاهش درجه حرارت آن به پایین ترین درجه و از دست رفتن حرارت می شود. کاهش درجه حرارت از طریق دیوار ،کف، پنجره ها و سقف ها صورت می پذیرد که با محاسبه و آگاهی از میزان خروج حرارت از این سطوح می توان ساختمان را به درجه حرارت  مطلوب رساند.

 

اتلاف حرارت تهویه:

·         حرارت از یک سو  بواسطه تهویه از دست می رود و از طرفی دیگر بواسطه جریان هوا در اتاق که البته سرعت این جریان را می توان با محاسبه تغییرات هوا در هرساعت بدست آورد یعنی با تقسیم حجم هوای در حال حرکت کل  اتاق در هر ساعت  بر حجم اتاق.

 

جمع کل  اتلاف حرارت در اتاق:

·         کل حرارت از دست رفته اتاق با این فرمول  محاسبه  می شود:  اتلاف  حرارت ساختاری + اتلاف حرارت  تهویه.

·         با استفاده از این فرمول می توان میزان حرارت مورد نیاز اتاق را در شرایط مطلوب بدست آورد. البته این فرمول برای تعیین اندازه ی رادیاتور اتاق هم  بکار می رود و در صورت تکرار این فرآیند برای هر کدام از اتاقها،  داخل ساختمان کاملا گرم می شود.

 

 

مزایای نصب  شیر ترموستاتیک  بر روی رادیاتور چیست ؟

·         با اتصال شیرترموستاتیک به رادیاتور می توان به راحتی درجه حرارت اتاق را تنظیم کرد و در صورتیکه اندازه رادیاتور مناسب اتاق نباشد نصب شیر ترموستاتیک به رادیاتور مانع از افزایش بیش از حد درجه حرارت و کنترل دمای اتاق و در نتیجه موجب جلوگیری از اتلاف انرژی می شود. شیر ترموستاتیک با تنظیم اتوماتیک میزان ورود آب گرم به داخل رادیاتور علاوه بر حفظ گرمای محیط  کنترل فوق العاده ای را نیز در سیستم مرکزی ایجاد می کند.

 

محل قرار گیری رادیاتور باید چگونه باشد؟

·         سردترین نقطه اتاق مثلا زیر پنجره بهترین مکان برای رادیاتور است.